Polisa ubezpieczeniowa

Jeżeli - oprócz posiadanego ubezpieczenia z NFZ - wykupimy polisę ubezpieczeniową, powyższe ograniczenia nas nie dotkną. Będziemy mogli korzystać z usług najbliższego - również prywatnego - punktu medycznego lub prywatnego gabinetu lekarskiego. Oczywiście, polisy też mają swoją specyfikę - większość nie pokrywa kosztów leczenia stomatologicznego (poza nagłymi przypadkami).

Niektórzy ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za uprawianie sportu wyczynowego; inni tak, ale pod warunkiem wyższej składki - której wysokość może wzrosnąć od 50 do nawet 300 %. Towarzystwa zwykle nie pokrywają kosztów, jeśli uszczerbek na zdrowiu powstał w następstwie spożycia alkoholu, zażycia narkotyków, nieudanej próby samobójczej czy też podczas zamieszek bądź ataku terrorystycznego.

Najistotniejsza jest jednak kwota gwarancyjna, tzw. suma ubezpieczenia, jaką ubezpieczyciel za nas zapłaci. Im jest ona wyższa, tym większa pewność uzyskania odpowiedniej pomocy. Oznacza to też niestety droższą polisę, ale przecież zdrowie jest bezcenne... Na ogół też do wysokości określonej w umowie kwoty musimy wyłożyć własne pieniądze, które ubezpieczyciel zwróci nam dopiero po powrocie i przedstawieniu rachunków oraz dokumentacji medycznej. Zwykle trzeba to zrobić w okresie siedmiu dni od powrotu.