Letnia powodz, ulewy i nieprzewidywalna prognoza pogody.

To, niektóre regiony polski

Synoptycy nie mają dla nas optymistycznych wieści : anomalie pogodowe, które od jakiegoś czasu nawiedzają nasz kraj, mają pojawiać się coraz częściej. Powinniśmy przygotować się na przykład na to, że niektóre regiony Polski będą regularnie nawiedzane przez powodzie. Powódź, z którą zmagały się w tym roku nie będzie więc niestety ostatnią taką tragedią. Co jest przyczyną tak poważnych zmian w polskim klimacie?

Im cieplejsza atmosfera, pary wodnej potrafi

Dlaczego pogoda tak drastycznie się zmienia? Winę ze to ponosi przede wszystkim globalne ocieplenie. Im cieplejsza atmosfera, tym więcej pary wodnej jest w stanie pomieścić. Po skropleniu, woda spada na ziemię w postaci ulewnych deszczy, których tragiczne efekty są nam doskonale znane. Pojawia się więc pytanie, czy możemy im w jakiś sposób zapobiegać. Niestety przyroda jest nieokiełznana i wszelkie próby wciśnięcia jej w jakiekolwiek schematy są z góry skazane na niepowodzenie. Możemy jednak starać się minimalizować tragiczne skutki kataklizmów. Konieczne jest na przykład usprawnienie efektywnego systemu powiadamiania o nadchodzących ulewach i burzach. Do tej pory, większość osób, do których docierały ostrzeżenia zwyczajnie je ignorowała.

Powinniśmy tez systematycznie kontrolować

Telewizyjna prognoza pogody również nie wzbudzała szczególnej czujności. Musimy więc nie tylko informować o zbliżającym się kataklizmie, ale także starać się, by w związku z ostrzeżeniami były podejmowane określone działania prewencyjne. Powinniśmy tez regularnie kontrolować stan techniczny wałów przeciwpowodziowych i na bieżąco naprawiać ewentualne awarie.